Mečúne

 

Všeobecné informácie

Názov ryby: Xiphophorus hellerii
Bežné pomenovanie: Mečúň
Maximálna veľkosť (min-max): 10.0 – 12.0 cm
pH vody: 7,0 – 8,0
tvrdosť vody (dGH): dGH 12,0 až 18,0 N
Odporúčaná teplota: 21,0 až 28,0 º C
Znášanlivosť voči vlastnému druhu: znášanlivé
Znášanlivosť voči iným druhom: znášanlivá
Spôsob reprodukcie: živorodka
Pôvod: Stredná Amerika
Starostlivosť: nenáročná

Mečunka červená:                                  

----------------------------------------------------------------------------------------------                                                            

Mečunka zelená:

----------------------------------------------------------------------------------------------

Mečunka WG:

----------------------------------------------------------------------------------------------

Mečunka berlinská:

 

 

Zafarbenie a pohlavný dimorfizmus

Samčie telo je pretiahnuté s tzv. mečom v dospelom veku. Dĺžka ryby s mečom je asi 10 – 12 cm. Samčí pohlavný orgán sa nazýva gonopódiom. Meno dostala podľa tohto orgánu a nie podľa chvostovej plutvy - meča. Telo samice je väčšie ako u samca, samička je robustnejšia a nemá žiaden meč ani gonopódiom.

 

Zafarbenie ryby

Táto tropická ryba má niekoľko farebných variantov. Divoko žijúce sú olivovo zelené s červeným alebo hnedým bočným pruhom, s fliačikmi na chrbtovej a niekedy na chvostovej plutve. Meč samca je žltý, ktorého spodok je čierny. Rovnako ako ostatné druhy, chov v zajatí priniesol veľa nových farebných variantov, vrátane čiernej, červenej, a rôznorodých vzorov tela.

 

Kŕmenie

Môžete ich kŕmiť vločkami pre ryby, živými alebo mrazenými červami a ďalšími potravinami určenými pre tropické akvarijné ryby. Podobne ako všetky ryby, ktoré potrebujú pestrú stravu. Zvlášť tieto ryby potrebujú zelené potraviny, ktoré obsahujú riasy. Vhodná je inštalácia silného osvetlenia do akvária, s cieľom stimulovať rast rias, čím sa zabezpečí prirodzená a zdravá strava pre ryby, pre ktoré je to vlastne základný element v ich jedálničku. Ak chcete vedieť, či ryby dostávajú jedlo v dobrej kvalite, stačí kontrolovať ich exkrementy. Ak sa farba mení od zelenej až po čiernu, tak je všetko v poriadku. Ak spozorujete iné farby, môžete zvážiť zmenu jedla. V opačnom prípade môžu vaše ryby čeliť vážnym problémom. Ak je to váš prípad, doporučuje sa jednoducho zmeniť kvalitu a množstvo potravín.

Kŕmenie by sa malo uskutočniť raz alebo dvakrát denne pre dospelých jedincov. Novorodenci by mali dostať jedlo až šesťkrát denne a mladší jedinci maximálne dvakrát denne.
 

Rozmnožovanie

V záujme urýchlenia rozmnožovacieho procesu treba kŕmiť ryby živou potravou a to najlepšie dážďovkami. Na začiatku samec oplodní samicu s gonopódiom, samec vloží svoje spermie do samičky. Nezvyčajné je, že samice sú schopné ušetriť nejaké spermie, pre neskoršie využitie. Plod rastie v brušnej dutine samíc. Samice, ktoré čakajú mladé možno identifikovať podľa tmavej škvrny na tele pred zadnou plutvou a zväčšeného brucha.

Mladé mečúne sú väčšie ako poter iných druhov živorodých rýb. Ihneď po narodení dokážu plávať a tak sa môžu skryť pred predátormi. Rastú veľmi rýchlo a môžete ich skoro po narodení kŕmiť vločkami pre ryby. Treba si dávať pozor na samicu, pretože je kanibal, a po vrhnutí môže zjesť novonarodené ryby, preto je nutné ju oddeliť od nich. V akvaristických obchodoch ponúkajú tzv. pôrodničky, ktoré tomu zabránia.